Свободни професии: Какво е да си фрийлансър
Думата “фрийланс” се употребява все по-често. Нейното буквално значение е “работа на свободна практика”, която към днешна дата все повече млади хора практикуват. Професиите, които попадат в тази категория стават все повече с течение на времето, а именно: писатели, онлайн треньори, маркетолози, програмисти и др. Тъй като хоум офисът е също все по-често срещано работно място, хората извърнаха поглед от 8-часовия работен ден в натоварваща обстановка, и насочиха фокус към уменията си и как могат да изкарат пари с тях.
Какво е фрийланс
Ако Ви е писнало да спазвате работно време, съобразявайки се и с настроенията на шефа си, то значи със сигурност ще Ви хареса да се подвизавате като успешни фрийлансъри. За да упражнявате свободната професия, на първо място трябва да определите с какво точно искате да се занимавате, също както и какви са Вашите знания и умения.
Съвременната дигитализация ни дава възможност да вършим всичко през интернет, наслаждавайки се на пълна свобода на действие и гъвкаво работно време. Подобен вид професия е мечта за всеки, а ако сте добри в дадена област, то вече не е нужно да имате работодател. Стига да проявите висока отговорност, силна мотивация и готовност за пълна самореализация; успехите ще дойдат много скоро, а работата от вкъщи ще се окаже доста доходоносна.
Можем ли са постигнем добра самореализация
Преди да се впуснем в някоя свободна фрийланс професия, трябва да определим с какво точно ще се занимаваме. Намирането на добри проекти и възможността за правилно управление на разполагаемото време са също важни предпоставки за това да се впуснем в дебрите на свободните дейности. Те могат да се извършват от конкретно работно място, но можем да ги извършваме и докато пътуваме. Тук въпросът опира до това какво е ежедневието ни, също както и до фрийланс услугите, които извършваме.
Какво е нужно да направим
След като сте вече твърдо решени да опитате късмета си с някоя свободна фрийланс професия, е желателно най-напред да обмислите важни въпроси като:
- Очакваният месечен доход;
- Крайните срокове, които сте готови да поемете;
- Работното място – хоум офис, специално помещение или от която и да е точка по света;
- Намиране на печеливши фрийланс проекти – с помощта на платформи, чрез приятели и познати, популяризиране в социалните мрежи и др.;
- Опознаването на конкурентите;
- Изграждането на доверие и др.
За да станете успешни във фрийланс професията си, трябва да сте целенасочени и да умеете свободно да изразявате себе си и онова, което правите. Ако сте добри, то Вие няма как да останете незабелязани, а рано или късно усилията Ви бъдат възнаградени.